Najważniejsze zasady w treningu na ramiona

Wszystko co powinieneś i chciałbyś wiedzieć o kulturystyce

Najważniejsze zasady w treningu na ramiona

Autor: Łukasz   /     paź 31, 2015  /     Trening  /  

Chcąc wzmocnić ramiona, często zapominamy o wielu ważnych zasadach prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Niezastosowanie się do nich może nie tylko nieefektywnie wpłynąć na nasz trening ramion, ale także doprowadzić do kontuzji, która na długi czas może wykluczyć nas z możliwości wykonywania treningu.

Ćwiczenia na ramiona skupione na bicepsach, powinny prowadzić do maksymalnego rozciągnięcia mięśnia. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, by prostować ramiona do pełnego zakresu ruchomości stawu łokciowego.

Jeśli chętnie podnosisz ciężary na pewno szybko możesz spodziewać się dobrych rezultatów. Twoje mięśnie wzmocnią się i ładnie wyrzeźbią. Pamiętaj jednak, by opuszczając ciężar (tak zwana faza negatywna powtórzeń) ruch wykonywać zdecydowanie wolniej niż unoszenie ciężaru, czyli fazę pozytywną.

Wszystkie ćwiczenia na ramiona wykonuj z wielką starannością. Im dokładniej technicznie wykonasz ćwiczenie, tym bardziej będzie ono efektywne. Pamiętaj więc, by wyizolować pracę bicepsów, a ruch zadział się tylko w stawie łokciowym. Przyjmuj także stabilną pozycję. Stale kontroluj także ciężar i dobieraj go rozsądnie – zwiększaj go zgodnie z rozwojem Twojego wyćwiczenia i nie rzucaj się na początek na zbyt duże ciężary.

Nigdy też nie zapominaj o rozgrzewce. To od niej powinieneś rozpoczynać każdy trening ramion. Przygotuj swoje stawy łokciowe i nadgarstki – to one będą najbardziej obciążone podczas wszystkich ćwiczeń. Pamiętaj także o stawach barkowych i całym kręgosłupie – będziesz angażował je w ćwiczeniach typowo siłowych. Jako rozgrzewka dobrze sprawdzi się trening aerobowy, który zwiększy temperaturę ciała oraz rozgrzeje ścięgna i stawy. Następnie wykonaj kilka ćwiczeń angażujących mięśnie i stawy rąk – tu przyda się seria wymachów, krążeń i pompek. Możesz także zrobić kilka ćwiczeń z obciążeniem – pamiętaj jednak, by wybrać mniejsze ciężary. W zamian jednak wykonaj większą liczbę powtórzeń. Rozgrzewkę zakończ kilkoma minutami rozciągania. Poprawisz w ten sposób elastyczność mięśni. Dopiero tak przygotowany, możesz przejść do treningu właściwego.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*